Seat Ibiza 1984

Seat Ibiza pierwszej generacji został zaprezentowany w 1984 roku podczas Paris Motor Show. Auto było pierwszym nowo opracowanym modelem Seata po podpisaniu umowy o współpracy z koncernem Volkswagen AG i było pierwszym modelem marki, w którym części karoserii nie pochodziły z Fiata. Nadwozie zaprojektował Giorgetto Giugiaro, a w jego przygotowaniu pomogła firma Karmann. Podstawą nowego auta został model Ronda, bazujący jeszcze na Fiacie Ritmo. Ibiza zastąpiła w gamie Seata model Fura, jednak auta były produkowane równolegle do roku 1986. Do napędu auta używano wyłącznie czterocylindrowych silników rzędowych, gdzie oprócz jednostek Fiata o pojemności 0,9l oraz diesla 1.7 oferowano silniki 1.2, 1.5 i 1.7 opracowane we współpracy z Porsche. W 1988 auto przeszło kosmetyczny lifting nadwozia, a w 1991 wprowadzono gruntowny facelifting określony jako New Style. Ibiza I okazała się sukcesem i do zakończenia produkcji w 1993 sprzedano ponad 1,3 mln egzemplarzy, po czym wprowadzono drugą generację modelu. Sukces sprzedażowy przełożył się na skierowanie modelu na trasy rajdowe, gdzie najbardziej rozbudowaną odmianą była dwusilnikowa wersja Bimotor, o której więcej wkrótce.

Na model Ibizy pierwszej generacji w skali 1:24 zdecydowałem się głównie ze względu na udane wykonanie względem dostępnych modeli cywilnych w 1:43. Ze względu na ubogie detale pomijałem dotąd cywilną odmianę w typowej dla mojej kolekcji skali i zadowoliłem się rajdówką prezentującą podobną jakość detali, takich jak np. reflektory. Miniatura w skali 1:24 pochodząca z wydania gazetowego wydaje się prezentować zbliżony poziom wykonania do udanych modeli z serii Samochodów PRL od Hachette, takich jak Polonez.

Reklama

7 myśli na temat “Seat Ibiza 1984

Dodaj własny

  1. Z jednej strony trochę to smutne, że nie wszystko znajdziemy w „naszej” skali, ale z drugiej dzięki temu otwieramy się na inne.
    Miniaturka naprawdę świetna, a sam samochód kojarzę z ulic.
    Czekam na wpis o Bimitor!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: