Ferrari F1-89 Nigel Mansell 1989

Nigel Mansell karierę kierowcy F1 rozpoczął w 1980 od trzech startów w Lotusie. Po startach w Lotusie i Williamsie, na sezon 1989 przeszedł do Ferrari. Był ostatnim kierowcą zatrudnionym bezpośrednio przez Enzo Ferrari. Dołączył w zespole do Gerharda Bergera. Na ten sezon przygotowano bolid Ferrari 640, określany również jako F1-89. Mansell wygrał nim otwierające sezon GP Brazylii oraz GP Węgier oraz dwukrotnie znalazł się na drugim miejscu i również dwukrotnie na trzecim. Pozostałych wyścigów nie ukończył bądź kończyły się one dyskwalifikacją. W przypadku Bergera było podobnie, jedna wygrana, dwa drugie miejsca oraz nieukończone pozostałe, w których wystartował. Bolid z silnikiem 3,5l V12 okazał się więc szybki, jednak bardzo zawodny. Na koniec sezonu Mansell był czwarty w klasyfikacji kierowców z dorobkiem 38 punktów, a Berger siódmy, mając ich 21. McLaren, który w sezonie 1989 zdobył 141 punktów był nieosiągalny dla konkurencji. O drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów przez większą część mistrzostw walczyło Ferrari z Williams’em. Ostatecznie Ferrari znalazło się na trzecim miejscu z dorobkiem 59 punktów, po tym jak nie udało się ukończyć przez obu kierowców żadnego z dwóch ostatnich wyścigów. Williams ukończył te wyścigi wyłącznie miejscami na podium w przypadku obu kierowców i zgromadził łącznie 77 punktów.

Model przedstawia bolid Mansell’a ze zwycięskiego sierpniowego GP Węgier, gdzie startował z 12. pozycji. W przypadku prezentowanego bolidu znacznie przekrzywiona poziomo jest oś tylna. Podejrzewam, że dałoby się to poprawić, jednak nie zaglądałem, jak dotąd do tego. Przy niskiej cenie zakupu można to zaakceptować 🙂

3 uwagi do wpisu “Ferrari F1-89 Nigel Mansell 1989

1. Świetny model, zawsze lubiłem miniatury F1 od Mattel, w mojej ocenie są dużo lepsze niż nierzadko dużo droższe PMA. Szkoda że nie odwzorowano również kierowcy. Liczę na więcej F1 na Twoim blogu;-)